zaklady-sportowe.net.pl - bukmacherskie typy

400zl Bonusu
zobacz szczegóły »

O czym marzysz?
zobacz szczegóły »

400zl Bonusu
zobacz szczegóły »

O czym marzysz?
zobacz szczegóły »

Historia pokera


Poker - gra karciana, rozgrywana talią składającą się z 52 kart, której celem jest wygranie pieniędzy od pozostałych uczestników, dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. Ilość graczy przy jednym stole ograniczona jest jedynie ilością kart w talii (jednak nie mniej niż dwóch); w praktyce nie gra się więcej niż w dziesięć osób.

Spis treści

Historia

Historia pokera nie jest jednoznaczna. Jako pierwszy grę w pokera opisał Jonathan H. Green w 1834 roku. Była ona popularna wśród pasażerów statków, które pływały po rzece Missisipi. Gracze otrzymywali po pięć kart, zaś cała talia liczyła ich tylko 20 (od dziesiątek do asów). Niektórzy badacze twierdzą, że w pokera grali Chińczycy, już ok. roku 900 n. e.; inni z kolei upatrują źródeł w hinduskiej grze ganjifa. Możliwe, że poker wywodzi się ze staroperskiej gry as nas, której reguły perscy żeglarze przekazali osadnikom francuskim w Nowym Orleanie.

Poker rozwijał się przez lata: grano coraz większą talią kart, wprowadzano nowe układy, a także pojawiały się nowe rodzaje gier, jak poker otwarty czy dobierany. W roku 1872 ambasador Stanów Zjednoczonych w Wielkiej Brytanii publicznie ogłosił zasady gry w pokera dobieranego. Osiem lat później pojawił się, obecnie najpopularniejszy rodzaj gry, tj. Texas Hold'em. W 1896 roku rozpoczęto wydawanie pierwszego magazynu poświęconego pokerowi o nazwie Poker Chips.

Dziś poker jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. W telewizji puszczane są transmisje z turniejów pokerowych, a w Internecie pojawiło się wiele firm oferujących pokoje do gry w pokera online. W największej pokerowej imprezie świata - World Series of Poker, w ubiegłym roku wystartowało ponad 20 tysięcy graczy, a zwycięzca głównego turnieju otrzymał 7,5 mln. dolarów.

Ogólne zasady gry

W niektórych odmianach pokera, aby otrzymać karty należy uiścić stawkę wejściową (ante). W innych jak w Texas Hold'em obowiązek stawiania w ciemno ma dwóch kolejnych graczy po dealerze.

Uczestnicy gry otrzymują karty (w różnej ilości, w zależności od rodzaju gry) i ich zadaniem jest skompletowanie jak najsilniejszego układu. Po każdym rozdaniu kart, gracze licytują wedle wartości swoich kart, mogą także blefować.

Gracze mają do dyspozycji pięć różnych zagrań:

 • pas (ang. fold) - rezygnacja z dalszej gry; gracz traci wszystkie swoje żetony, które postawił do tego momentu
 • czekanie (ang. check) - jeśli żaden z poprzednich uczestników gry nie podbił stawki, gracze mogą czekać, czyli nie wnosić nic do puli
 • sprawdzenie (ang. call) - jest to wyrównanie do kwoty postawionej przez innych graczy, co oznacza dalszy udział w grze
 • postawienie (ang. bet) - jest to pierwsze podbicie stawki w określonej rundzie
 • podbicie (ang. raise) - jest to przebicie postawionej kwoty przez poprzedniego gracza

Zwycięzcą gry jest osoba, która ma najwyższy układ kart, gdy na końcu dochodzi do ich wyłożenia lub gracz, który pozostał jako jedyny w danej partii.

Starszeństwo układów kart

 • Poker królewski (ang. Royal Straight Flush) - Dziesiątka, Walet, Dama, Król i As w jednym kolorze.
 • Poker (ang. Straight Flush) - Strit w kolorze.
 • Kareta (ang. Four of a Kind) - Cztery karty o tej samej wartości, np. AAAA2.
 • Ful (lub full, ang. Full House) - Trzy karty o takiej samej wartości i dwie karty o innej takiej samej wartości (trójka i para).
 • Kolor (ang. Flush) - Pięć kart w tym samym kolorze. Jeśli wystąpi więcej niż jeden kolor, wygrywa układ z wyższą kartą.
 • Strit (ang. Straight) - Pięć kart ułożonych po kolei np. 98765. As może być zarówno kartą wysoką jak i niską tworząc np. układy: AKQJ10 lub 5432A. Strity typu 32AKQ nie są dozwolone.
 • Trójka (ang. Three of a Kind)-Trzy karty tej samej wartości.
 • Dwie pary (ang. Two Pair) - Jeśli dwóch graczy ma po dwie pary, wygrywa ten, który ma najwyższą parę. Jeśli oboje mają taką samą wysoką parę wygrywa ten, który ma wyższą drugą parę. Jeśli oboje mają po dwie takie same pary, wygrywa ten, który ma wyższą piątą kartę.
 • Para (ang. One Pair) - Dwie karty o takiej samej wartości. Jeśli dwóch graczy ma taką samą parę, wygrywa ten, który ma wyższe pozostałe karty.
 • Wysoka karta (ang. High Card) - Każdy układ kart, który nie kwalifikuje się do powyższych układów.


Zrodlo artykulu Wikipedia


reklama reklama
Poker :: zaklady sportowe